הפרעות קשב וריכוז – ואיכות החיים שלכן

כנשים אנחנו מתמודדות עם ציפיות בלתי נגמרות, עם שורה ארוכה של מטלות ועם צורך מתמיד להספיק הכל – ומהר. אנחנו רוצות להשיג ציונים טובים בלימודים (בתיכון ובאקדמיה), לבנות קריירה, להבטיח לעצמנו עצמאות כלכלית, לטפח את הזוגיות ולשמור על כל הטוב הזה גם במסגרת תפקידנו כאימהות. האתגר הגדול הוא משמעותי עוד יותר בקרב נשים שמתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז, גם אם חלקן אינן מודעות לכך שהן סובלות מהבעיה או לחלופין, מתביישות להודות בה. זאת משום שהעומס המכביד מלכתחילה נעשה כבד עוד יותר כאשר קיים קושי להשלים משימה מתחילתה ועד סופה, או כאשר כל גירוי – ולו הקטן ביותר – מסיח את הדעת לחלוטין. רגע לפני שנמצא את הדרך להתמודד עם הבעיה, נתחיל באבחון נכון שלה.

סימפטומים שכדאי לבדוק

נשים אשר מתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז יעידו לרוב על כמה וכמה סימפטומים. ברוב המקרים תחווה האישה חוסר יכולת לארגן את המחשבות, את הבית או את המשרד, נטייה לצאת מריכוז מהר מאוד ובתגובה לכל גירוי בסביבה, דחיינות, התפרצויות, קשיים בלימודים או בעבודה, אימפולסיביות, שכחנות, פזרנות ואף נטייה להשתעממות גם בסיטואציות שבהן יש לה עניין רב. נשים שמאחרות לעיתים קרובות, שדעתן מוסחת בקלות רבה מדי או שמגיעות לסוף היום כשהן מבינות שלא השלימו ולו מטלה אחת מתוך הרשימה הארוכה שהמתינה להן בבוקר, הן נשים שמומלץ להן לבצע אבחון מקצועי שיכריע האם אכן מדובר בהפרעות קשב או בכל בעיה אחרת שעשויה להסביר את הקשיים הללו, אשר משפיעים ללא ספק על שגרת החיים.

דרכי התמודדות

ככל שהפרעות קשב וריכוז הן פופולריות יותר בימינו, גם שיטות טיפול שונות מוצעות כדי לסייע לסובלים מהבעיה בכלל, ולנשים בפרט, להתמודד עם המצב. בין השיטות הפופולאריות יותר ניתן למנות טיפולים תרופתיים (כמו ריטלין) או טיפולים רגשיים והתנהגותיים. שיטות נוספות, חדשניות, כוללות טכנולוגיה מתקדמת שמאפשרת לזהות את מבנה המוח של המטופל ולהפחית באופן משמעותי את הופעתם של הסימפטומים. השילוב בין הטכנולוגיה החדשנית לבין טיפול רגשי הוא ככל הנראה שילוב אידאלי שיכול להביא לתוצאה אופטימלי, כך שבסופן של יום תוכלי לשפר את התפקוד היומיומי שלך, להגביר את הריכוז ולהרגיש הרבה יותר ממוקדת. בעידן שבו נשים עובדות כדי לתרום לכלכלת הבית, מגדלות ילדים, מטפחות זוגיות וגם דואגות למטלות הבית בכלל, אין זה מפליא שקיים עומס מנטלי שמקשה על ההתמודדות, בוודאי למי שמתמודדת עם הפרעת קשב וריכוז.

ערך זה פורסם ב-נובמבר 2, 2016. סמן בסימניה את קישור ישיר.